A szarkopénia az izomtömeg, az izomerő és az erő elvesztése, amely sajnos az életkor előre haladtával mindenkinél bekövetkezik. 25-30 év elteltével szervezetünkben a regenerációs és helyreállítási folyamatok fokozatosan lelassulnak.
A fiatalság csúcsa a természetes öregedés kezdete
Ettől kezdve az izomtömeg évente átlagosan 0,5-1%-kal csökken. Körülbelül 30 éves kortól kezdődően évtizedenként körülbelül 10 százalékos izomtömeg-csökkenés mutatható ki, körülbelül 50 éves korig, amikor is az izomtömeg veszteség évtizedenként már 15 százalékra gyorsul .
A szarkopénia leküzdésének módja az izmok munkára kényszerítése
Nincsenek olyan gyógyszerek, amelyek „meggyógyítanák” a szarkopéniát. Ezért lehetséges és szükséges bizonyos erőfeszítéseket tenni az izomtömeg veszteségek minimalizálása érdekében. Figyelembe véve az izomszövet-degeneráció kialakulásának okait, a megelőzés két fő módszerét érdemes megjegyezni: a teljes értékű kiegyensúlyozott étrendet és a megfelelő fizikai aktivitás biztosítását.
A fizikai aktivitás hiánya
Az izmok minőségének és mennyiségének romlása igazi ördögi kör. A mozgáshiány gyakran gyengeséggel és fáradtsággal jár együtt, ami megnehezíti az aktív mozgást.
Kiegyensúlyozatlan étrend
Az egyhangú étrend elkerülhetetlenül fogyáshoz és az izomtömeg elvesztéséhez vezet. Főleg, ha a napi fehérjeszükségletet nem fedezik, mint energiaforrást és a szervezet sejtjeinek és szöveteinek fő építőanyagát. Az izomtömeg fenntartásához és a szarkopénia megelőzéséhez azonban minden életkorban átlagosan 0,75 g fehérjét kell elfogyasztani testtömeg / kilogrammonként.
Az izomtömeg állapotának és minőségének romlására utaló közvetett jelek lehetnek:
- állandó fizikai gyengeség érzése;
- fogyás objektív okok nélkül;
- gyors fáradékonyság;
- tárgyak emelésének nehézsége;
- csökkent állóképesség stb.
Ezek a tünetek ugyan számos betegség klinikai képét alkotják, de ez már elegendő érv ahhoz, hogy szakszerű segítséget kérjünk.
Legutóbbi hozzászólások