Testünk folyamatosan mozgásban van. Számunkra ez magától értetődő. De minden tevékenység mögött az agy és a gerincvelő motoros rendszerei és az őket irányító mintegy 650 izom közötti tökéletes kölcsönhatás rejlik.
A mozgás végrehajtása az egyik legösszetettebb folyamat az emberi szervezetben
Az agy a testünk funkcióit is mikro menedzseli anélkül, hogy megkérdezné a „tudatos” elménket. Az idegrendszer és az izmok szoros és összetett kapcsolatban állnak egymással, az idegsejtekből származó elektromos impulzusokat a külvilág fizikai mozgásaivá alakítják át.
A test minden mozgása kommunikációt igényel az agy és az izmok között
Az idegrendszer biztosítja a kapcsolatot a gondolatok és a tettek között azáltal, hogy üzeneteket továbbít az agyból a test más részeibe. A gerincvelő, mint a központi idegrendszer „autópályája”, úgy osztja el az elektromos impulzusokat, hogy minden egyes izomrost pontosan vezérelhető – mégpedig a másodperc töredéke alatt. Még az egyszerű séta, bevásárlótáska felemelése és levélírása is megköveteli a különböző izmok és izomcsoportok komplex interakcióját, amelyek pontosan összehangoltan összehúzódnak és ellazulnak.
Az izmok célzott mozgása nélkül nem lennénk életképesek Nem csak a karokat, a lábakat vagy a kezeket irányítják a kötegelt izomsejtek. A szemek, az ajkak mozgása beszédkor, az egyenes testtartás és a szabályos légzés is az izmok összehangolt összehúzódásának és ellazulásának köszönhető. A szívverés izommunka, a belek mozgását – sőt a vérnyomást és a vérkeringést is döntően befolyásolja az izomtevékenység.
Legutóbbi hozzászólások