Az emberiség nagy terve, a Mars kolonizálása.
Nagy kihívást jelent egy olyan űrhajó felépítése, amely biztonságosan eljuttatja a legénységet a Marsra. Az űrhajónak önellátónak kell lennie, ami azt jelenti, hogy biztosítani kell az utazás alatt elfogyasztott élelmiszert, vagy képesnek kell lenni a fedélzeten való előállításra.
Az emberi Mars küldetésének egyik legnagyobb kihívása mégis a legénység egészségének megtartása lesz. Ha hosszú ideig tartózkodsz az űrben, sok furcsa dolog történhet az emberi testtel. Közvetlenül az első emberes űrrepülések után világossá vált, hogy a kezdetben felszabadító súlytalanság nagy veszélyt jelent az emberekre.
Az űrhajósok a gravitáció hiánya miatt nem használják az izmaikat, ezért a csontok és az izmok komoly károsodást szenvednek. Az űrben a csontsűrűség 1% -kal, az izomtömeg pedig 3% -kal csökken havonta. A Földön ez az érték – az idős embereknél – körülbelül egy év alatt zajlik le! Az űrben tehát a csontritkulás és az izmok sorvadásának folyamata tízszer gyorsabb, mint a Földön. Az eredmény: rövid idő után az űrben a test lebontja az izom- és csonttömeget. A csontok gravitáció nélkül elveszítik stabilitásukat.
A csontok szöveti vesztesége, amelyet atrófiának is neveznek, jelentős probléma a hosszú űrrepülés után. A teljes gyógyulás néha több évig is eltarthat, ez az oka annak is, hogy a sok éves hosszú utak – például a Marsra – még ma is lehetetlennek tűnik. Noha, a tudósok évtizedek óta megpróbálják ellensúlyozni az űrhajó fedélzetén levő gravitáció hiányát, még nem találtak kielégítő megoldást. Speciális sporteszközök és testmozgási programok csak lecsökkenthetik a csontváz szövetvesztését, de nem állíthatják le azt.
Amikor az űrhajósok visszatérnek a Földre, gyakran óriási boldogságérzetet jelentenek, amelyet súlytalanságuk során tapasztaltak meg. A boldogság érzetének azonban nagy ára van, mivel az izmokat és a csontokat olyan kevés stressz éri a súlytalanságban, sok űrhajós alig tud állni a lábán, amikor leszáll a Földre. Ha egy űrhajósnak szilárd talaj van a lába alatt, általában nem tud járni, sem állni.
A moszkvai Orosz Űrgyógyászati Központ kutatói úgynevezett gravitációs cipőt fejlesztettek ki. A gravitációs cipő mesterségesen nyomást gyakorol a láb talpa alatt lévő légpárnán keresztül. A változó ritmikus nyomásterhelések célja a séták szimulálása és a bőr receptorok stimulálása, hogy megakadályozzák a csontváz lebontását.
Scott Kelly a Nemzetközi Űrállomáson töltött 340 nap alatt a gravitáció hiánya miatt 3,8 centiméterrel magasabban tért vissza, ami tudóskörökben jól ismert jelenség a hosszú távú űrutazások következményeként. A Földre visszatérve gyorsan visszaállt normális testmagassága, azt nem tudni, hogy sajnálta-e új méretének az elvesztését…
Legutóbbi hozzászólások