A fekete áfonya egy édes, tápláló és nagyon népszerű bogyó, amelynek óriási egészségügyi előnyei vannak. Gyakran szuperételnek hívják, alacsony kalóriatartalmú és nagyon egészséges.
Mi történik a testünkkel, amikor áfonya eszünk?
Tudósok azt állítják, hogy ha hat hétig áfonyával dúsítjuk étrendünket, megváltozik izomzatunk progenitor sejtfunkcióinak lényeges meghatározói.
Na, de mi az a progenitor sejt?
A progenitor sejtek az őssejtekhez hasonlóan képesek sok különböző fajta testi sejtté alakulni, ám az őssejteknél sokkal szűkebb határok között. A progenitor sejtek már elköteleződtek egy irányba, így nem képesek bármilyen sejtté osztódni, csak az adott szövettípus valamely sejtjeivé válhatnak.
Kicsit érthetőbben:
Egy kísérletben azt vizsgálták, hogy, ha hat hétig áfonyával dúsított étrend fogyasztanak az alanyok, akkor az áfonya befolyásolja-e az izom növekedésért és javításáért felelős sejteket.
A kísérlet menete
A vizsgálatot hat héten keresztül végezték 22 nővel, 12, 25 és 40 év közötti, valamint 10, 60 és 75 év közötti korúakkal. Az áfonyával dúsított étrendben a résztvevők naponta 1,75 csésze friss áfonyát fogyasztottak, fagyasztva szárított áfonya formájában, 19 g reggel és 19 g este, a szokásos étrend mellett. A résztvevőket arra is felkérték, hogy kerüljék el a polifenolokban és antocianinokban gazdag egyéb ételeket.
Izom progenitor sejtek száma
Az eredmények azt mutatták, hogy a 25-40 éves nőknél az áfonya hatására megnövekedett az izom progenitor sejtek száma bár a résztvevő 60-75 éves hölgyeknél ezt a hatást nem tudták kimutatni.
Jelenleg korlátozott az emberek vázizom-regenerációját támogató étkezési beavatkozások kutatása. Az izom progenitorának ez az előzetes vizsgálata az áfonyával ígéretesnek tűnik – legalább is a 25 és a 40 év közötti nők számára -, de mindenképpen segíthet a jövőbeli vizsgálatokhoz a klinikai beavatkozások kidolgozása érdekében.
Az áfonya fogyasztásnak is vannak mellékhatásai!
- A cukorbetegeknek óvatosan kell áfonyát fogyasztaniuk, mivel az áfonya csökkenthetik a vércukorszintet.
- Az áfonya magas szalicilát tartalmú (aszpirin hatóanyaga), ezért allergiát okozhat azokban az emberekben, akik érzékenyek a szalicilátokra.
- A fekete áfonyának magas a K-vitamin tartalma, ezért mérsékelten fogyasszuk. A magas K-vitamin a szervezetben olyan tüneteket okozhat, mint nyelési nehézségek, szabálytalan légzés, ájulás, légszomj, bőrkiütés, fokozott a belső vérzés és zúzódás kockázata stb.
- A fekete áfonya nem alkalmas antikoaguláns gyógyszereket is szedő embereknek, – például syncumar – mivel a bogyóban található K-vitamin zavarhatja a vérhígító hatását és növelheti a vérzés kockázatát.
Legutóbbi hozzászólások