A kalapácsujj olyan deformáció, amely miatt a lábujj lefelé hajlik vagy görbül. Ez a deformáció a láb bármelyik lábujját érintheti. Leggyakrabban a második vagy a harmadik lábujjnál alakul ki. A kalapácsujj legtöbbször ízületi gyulladás, vagy rosszul megválasztott cipő viselése miatt alakul ki. Gerincvelő vagy a perifériás idegek károsodása miatt azonban az összes lábujj is érintett lehet.
Nézzük a kalapácsujj kialakulásának okait
- traumás lábujj sérülés
- ízületi gyulladás
- szokatlanul magas lábboltozat
- megfeszült szalagok vagy inak a lábfejben.
Bizonyos kockázati tényezők növelik a kalapácsujj kialakulásának valószínűségét, például, ha családunkban már előfordult a kalapácsujj.
Milyen cipőt viseljünk?
Azoknál, akik nagyon keskeny cipőt vagy, magas sarkú cipőt viselnek, nagyobb valószínűséggel alakul ki kalapácsujj. Ilyen cipőkben a lábujjak felfelé hajlanak, mert a lábujjakban lévő izmok és inak megfeszülnek és rövidülnek, ezáltal a lábujj hajlított helyzetben marad. A rheumatoid arthritis szintén növelheti a kalapácsujj kialakulásának kockázatát.
Vigyázzunk gyerekeknél is kialakulhat a kalapácsujj, ha tartósan kinőtt cipőben járnak.
A kalapácsujj kényelmetlenséget és fájdalmat okoz járás közben, amikor megpróbáljuk nyújtani vagy mozgatni az érintett lábujjat vagy a körülötte lévőket.
A kalapácsujj tünetei enyhék vagy súlyosak lehetnek.
Ha már súlyos, azaz az érintett lábujj már nem rugalmas, műtétre lehet szükség a lábujj ízületének kiegyenesítéséhez. Kalapácsujjal élni Ha még nem teljesen merev a lábujjunk cseréljük le a szűk, keskeny és magas sarkú cipőinket, helyettük vásároljunk széles orrú, puha talpbetétű cipőket, hogy enyhítsük a lábujjainkra nehezedő nyomást.
Legutóbbi hozzászólások