Az öt ujj olyan ragyogóan működik, hogy a műszaki szakemberek eddig még nem voltak képesek mesterségesen teljesen reprodukálni. Az emberi kéz nagyon sokféle feladatot tud ellátni. Azokat a feladatokat, amiket az emberek rögzített kézpárjukkal képesek megoldani ahhoz, hogy a robot ugyanarra képes legyen, egyedi robotot kell tervezni. Ilyen például Rubik-kockát pillanatok alatt kirakó gép. Erre tervezték, nem is alkalmasak másra, ellenben velünk, emberekkel, akik tíz ujjal elég sok dologra vagyunk még képesek a kirakósok megoldásán kívül.
Hogy miért az ötujjúság maradt a gerinceseknél? Az evolúció, különböző lehetőségeket is kipróbált, végül a pentadactyl (ötujjúság) végtag rögzült. A fosszilis maradványok arra utalnak, hogy a törzsfejlődés során több verzió is létezett. Például, az első szárazföldi gerincesek közé tartozó Acanthostega -nak, nyolc a Tulerpeton -nak hat lábujja volt. A halaknak uszony adatott a madaraknak szárnyak, a többieknek karmok, mancsok, paták és végül az embereknek az ötujjú kéz.
Időnként egy-egy ember születik ugyan hat ujjal, de a hatodik ujj csökevényes, lényegében csak bőrnövedék. Előfordul azonban, hogy egy teljes hatodik ujj is kifejlődik, amiben az összes csont megtalálható. Ady Endre is polidaktilia (sokujjúság) fejlődési rendellenességgel született, mindkét kezén hat ujjal.
Adynak nem volt „teljes” a hatodik ujja, csupán egy csökevényes bőrnövedék volt, amelyet a születése után a bába – az ujj tövénél cérnahurokkal elkötve, elsorvasztva – eltávolított. Az ember az egyedüli, aki „öklét rázhatja”, ugyanis a többi főemlős kezétől eltérően ökölbe zárható.
Legutóbbi hozzászólások