A természetgyógyászat egyik úttörőjének számító Johan Baptista van Helmont 1577-ben született és a pulzusdiagnosztika képviselője volt. De megemlíthetnénk Christoph Wilhelm Hufelandot is, akit az 1700-asa évek végén avattak orvosság és a később az alternatív gyógyászat élharcosává vált. A szervezet öngyógyító elvének híve volt, az 1800-as évek elején pedig vízgyógyászattal kezdett el foglalkozni. Későbbiek folyamán megalkottak egy díjat, mely a nevéhez fűződik és kiemelkedő gyógyítói sikerek elérését követően adják át.
Samuel Hahnemann bár Bécsben Mária Terézia orvosaként dolgozott, a homeopátia híve is volt. Vincenz Prießnitz a természetben zajló gyógyító folyamatokat figyelve a hideg vizes kúra testre gyakorolt jótékony hatásaira lett figyelmes. Később a hideg-víz kúra 56 féle módszerét alkalmazta. Nevéhez fűződik az első gyógyfürdő létrehozása, később megszerezte a Vízgyógyintézet üzemeltetésének jogát, illetve az sem véletlen, hogy a „vízdoktor” elnevezést tudhatta magáénak. Akaratlanul is nemzetközi hírnévre tett szert, és számos orvostanhallgató kereste a társaságát, kérték, hogy tanítsa őket.
Mindezen hírességek mellett, akik a természetgyógyászat hívei voltak, megemlíthetjük Arnold Riklit is, aki Szlovéniában egy olyan szanatóriumot alapított, mely napfény és vízterápiával gyógyította az odaérkezőket. Az itt dolgozó két tudós, Blunt és Downes felfedezése szerint a napsugárzásnak baktériumölő hatása is van, tehát valóban kijelenthető az a tény, hogy a napozás és a napfény jótékonyan, gyógyítóan hat az emberi szervezetre. Eme felfedezést követően egyre több szanatórium nyitotta meg kapuit és a természetgyógyászat ezen ágazatai is egyre több hívet tudhattak magukénak. Mindezen felfedezéseket követően, 1982-ben Wales hercege a British Medical Association kongresszusán olyan bejelentést tett közzé, mely az alternatív gyógyászat elfogadását és fejlődését jelentős mértékben befolyásolta, segítette.
Ennek hatására 1993-ban, Angliában, egy olyan kutatómunka indult, melynek neve COST projekt és keretei között a különféle nemzetek természetgyógyászati ágazatait hasonlították össze, illetve hatékonyságukat vizsgálták meg. A kutatás egyik célja a nemzetközi együttműködés elindítása volt, valamint az alternatív gyógyászat európai jogi kialakítását szerették volna elérni. Hazánkban 1997-ben emelkedett jogerőre az új egészségügyi törvény, mely engedélyezte a természetgyógyászati ágazatok, többek között a gerincgyógyító masszázsterápia, szabad gyakorlását.
Legutóbbi hozzászólások