Sok érv szól a húsmentes étrend mellett: Segíti az éghajlatot, szolgálja az állatok jólétét és mindenekelőtt egészségesebb. Legalábbis azt gondoljuk, csakhogy a csontjaink szempontjából a hús elkerülése negatív következményekkel járhat. Különösen a vegánok, de a vegetáriánusok is, akik hús nélkül étkeznek, sokkal gyakrabban szenvednek csonttörést. Ez egy brit tanulmány támasztja alá, amely 18 éven keresztül 55 000 különböző étkezési szokással rendelkező ember étkezési szokásait kísérte figyelemmel.
A vegánoknak 43 százalékkal nagyobb a csonttörések kockázata
A tanulmány alapján egyértelműen megállapították, hogy akik vegán étrendet követtek, 43 százalékkal nagyobb volt a csonttörés kockázata. Az összefüggés a csípőtáji törések tekintetében volt a legkifejezettebb. Itt a tudósok szignifikánsan magasabb kockázatot találtak a vegetáriánusok és az emberek között, akik hús nem ettek, de halat fogyasztottak.
Nem lehetünk vegetáriánusok?
A vegán étrend, ha teljes mértékben kerüljük az állati termékeket nagy kihívást jelent szervezetünknek. Azoknak, akik hús nélkül étkeznek, nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a kalcium és a fehérje bevitelére, ahhoz, hogy elkeljék többek között a csonttörések kockázatát.
Mire kell figyelnünk?
Fehérjék
Az ajánlott napi 0,8–1,2 gramm testtömeg-kilogramm fehérje bevitel hüvelyesek, tofu, tönköly, zab és dió felhasználásával érhető el. A vegetáriánusok fehérje bevitelét tejtermékekkel és tojással is kiegészíthetik.
Kalcium
A tejtermékek alkalmasak lehetnek a napi 800-1000 mg napi kalciumigény kielégítésére is, azonban erről nagyon megoszlanak a vélemények manapság. A nem állati eredetű élelmiszerek, például, brokkoli és káposztafélék, mandula, szezám mag, lenmag, szárított füge, szezám, dió, tofu, stb szintén gazdag kalciumban.
D-vitamin
Az erős csontokhoz D-vitamin is szükséges . A téli hónapokban az Egyenlítőtől távol eső szélességi fokokon a szervezet nem tudja maga előállítani a vitamint napfény segítségével. Aki legalább halat eszik, legalább részben megtöltheti D-vitamin készletét zsíros tengeri halakkal. A tojás D-vitamint is tartalmaz. A szervezet D-vitamin szükségletét étellel nem lehet kielégíteni. Mind a hús nélkül élő embereknek, mind a húsevőknek azt javasolják, hogy étrend-kiegészítők formájában pótolják a szervezetük számára a megfelelő mennyiségű D-vitamint.
Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak az csökkentik osteoporosis kockázatát. Gyulladáscsökkentő hatásúak. Vad lazacban, olajos tengeri halakban és algákban találhatók. A lenmag, a dió és az olajbogyó alfa-linolénsavat tartalmaz, amelyből a szervezet maga képes EPA-t és DHA-t előállítani.
Mennyire egészséges hús nélkül?
A vegetáriánusok és a vegánok átlagosan karcsúbbak, ritkán szenvednek cukorbetegségben és szív- és érrendszeri betegségekben, és ritkábban alakulnak ki rákos megbetegedések.
Rajtunk múlik étkezésünk megválasztása!
Legutóbbi hozzászólások