A talpon sok apró receptor van, amelyek minden érintést, meleget, vagy hideget regisztrál. Ezek az idegvégződések továbbítják az adatokat az agynak, Az, hogy mennyire fontosak a talp által érzékelt információk, láthatók az agyban. A talp, de az ajkak, a nyelv és a kezek nagyobb helyet foglalnak el az agyban, mint a test más részei. Miért? Azért, mert egyszerűen sokkal többet éreznek.
A csiklandozás a testünk riasztórendszere
A viszketéshez hasonlóan a csiklandozás is megvédhet minket azzal, hogy külső ingerekre irányítja a figyelmünket, például ragadozókra vagy parazitákra. A történelemben volt olyan eset, amikor a csiklandozást testi fenyítésként alkalmazták
Az ókori rómaiak speciális csiklandozási kínzást alkalmaztak.
Megkötözték az elkövetőket, sós vízbe mártották a lábukat, és arra kényszerítették a kecskéket, hogy nyalják le a sós lét talpukról. Idővel a csiklandozás nagyon fájdalmassá vált. Vannak bizonyítékok arra, hogy a nácik is kínoztak csiklandozással. Ha a kínzást sokáig folytatják, az a légutak görcséhez és fulladásos halálhoz vezethet.
A csiklandozás segít a fogyásban.
Ha a csiklandozás kacagásra késztet, akkor kalóriát éget. A tudósok megállapították, hogy 10-15 perc nevetés további 10-40 kalóriát éget el naponta, ami évente több kilogramm leadását jelentheti. Természetesen ez nem egyenlő az edzőteremmel, de ha úgy döntünk, hogy lefogyunk, akkor minden kalória számít.
Miért nevetünk, amikor csiklandoznak minket?
Ez egy csiklandós kérdés. A nevetést általában humorral és örömmel társítják. De a csiklandozás nem kapcsolódik egy poénhoz vagy egy mulatságos eseményhez. Néha a csiklandozás kellemetlen és fájdalmas is lehet. Akkor miért nevetünk? A tudomány még nem tudta teljesen tisztázni a jelenséget.
Legutóbbi hozzászólások