Böngészünk az interneten, sms-t írunk a mobiltelefonunkon, vagy éppen a lift gombját kell megnyomnunk. De ha csak TV csatornát akarunk változtatni a távirányító segítségével, akkor is be kell látnunk, bizony a jelenlegi technológia nélkülözhetetlenné tette ujjainkat.
Na de nézzük sorban!
A hüvelykujj és az evolúció
A kéz legnagyobb ujját, a hüvelykujjat, kilenc különféle izom mozgatja, amelyeket a kéz három fő idege irányít. Az emberi hüvelykujj, nagy mozgásszabadsággal rendelkezik, amely lehetővé teszi, többi ujjunk ujjhegyének megérintését. Az antropológusok szerint ez a tulajdonság tette lehetővé az ember fejlődését, mivel a hüvelykujj más irányú mozgása megkönnyíti a tárgyak megragadását.
1965-ben a kéz témájú kiállítás alkalmával César francia művész megalkotta a híres Pouce-t , egy 1,85 méteres szobrot, amely a hüvelykujját ábrázolja. A művet Párizsban, a modern La Défense negyedben állítják ki.
A mutatóujj a szexualitás ujja is
Egy Kaliforniában 2000-ben elvégzett tanulmány kimutatta, hogy a homoszexuális emberek (férfiak és nők) a mutatóujj és a gyűrűsujj hosszának eltérésén nagyobb a különbség, mint a heteroszexuális embereknél.
Az ok nem világos, de úgy tűnik, hogy összefügg bizonyos hormonok hatásával az embrionális szakaszban. Egy brit tanulmányból az is kiderült, hogy a hosszabb mutatóujjal rendelkező férfiaknál lényegesen nagyobb a prosztatarák kialakulásának kockázata. A mutatóujjunkat használjuk leggyakrabban kommunikációra, mint – ahogy a neve is mutatja-, jelzi, hogy mit beszélünk.
A középsőujj, vigyázzunk, mit mutatunk!
Középső ujjunk „bemutatása” a világban szinte mindenütt szexuális jellegű sértés. Nem véletlen, hogy vannak olyanok, akik műalkotássá tették, például Maurizio Cattelan, aki Milánóban elkészítette a Love szobrot, amely a Piazza Affariban, a tőzsde épülete előtt található.
A középsőujj jellegzetes mozdulatátmutató kéz ábrázolása provokatív gesztusként értelmezhető a pénzügy felé.
Legutóbbi hozzászólások